Początek przygody – rady dla rodziców

Już za parę dni po przerwie wakacyjnej wrócimy do przedszkola. Dla Wielu z Państwa będzie to nowa przygoda, dlatego dla rodziców przedszkolaków tych nowych jak i dla już z nami współpracującymi przygotowaliśmy kilka rad które ułatwią dzieciom, rodzicom oraz pracownikom funkcjonowanie w nowym roku szkolnym.

1. Wygodna garderoba dla dziecka: zachęcamy do skompletowanej wygodnej odzieży i łatwej do ubrania przez dziecko:
    Spodnie, spódnica na gumce.
    – Buty na rzepy.
    – Paputki na gumowej podeszwie i zakrytymi palcami (nie mogą to być klapki, materiałowe kapcie. Przedszkolne obuwie mus być bezpieczne podczas zabaw i ćwiczeń).
    – Zapasowe ubranie – wszystko podpisane.
  2. Pierwszego dnia proszę przynieść w/w rzeczy, kocyk i poduszeczkę dla dzieci 2,5 oraz 3 letnich oraz uśmiech na twarzy.
  3. Nie przedłużajcie rozstania i najważniejsze bądźcie punktualni. Nie zabierajcie dziecka do domu kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobicie to choć raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  4. Nieobecność dziecka w przedszkolu:
    Chore dziecko – kaszel i katar to również choroba – dlatego nie przyprowadzajcie chorego dziecka do przedszkola.
    – Nieobecność dziecka oraz przypadek choroby zakaźnej – prosimy niezwłocznie zgłasić.
    – Po chorobie zakaźnej prosimy o dostarczenie do przedszkola zaświadczenia od lekarza, że dziecko może uczęszczać do placówki.
  5. Obowiązek tajemnicy służbowej: Nauczyciele są objęci obowiązkiem tajemnicy służbowej, dlatego też śmiało możecie Państwo kontaktować się z nami na temat spraw, które będą miały pozytywny wpływ na dobre samopoczucie Waszych dzieci.
  6. Zachęcajcie dziecko w domu do samodzielności:
    Samodzielne ubieranie się dziecka w to, co nie stanowi problemu – wygodna odzież.
    – Samodzielne wkładanie butów. (Proszę pamiętać że obuwie powinno być dostosowane do możliwości dziecka,  3,4 latkom nie kupujmy wiązanych butów jeżeli nie potrafią ich zawiązać).
    – Samodzielne mycie rąk i korzystanie z toalety. (WAŻNE: do przedszkola nie może uczęszczać dziecko nieumiejące samodzielne korzystać z toalety  lub w pieluszce)
    – Samodzielne spożywanie posiłków – umiejętność gryzienia pokarmów i picia z kubka. (Panie w przedszkolu pomagają ale nie wyręczają oraz nie zmuszają do jedzenia ale zachęcają do poznawania nowych smaków.)
    – Samodzielne wycieranie nosa w chusteczkę.

Mamo, Tato na pierwszy dzień w przedszkolu:

1. Unikaj pośpiechu, nie przychodź w ostatniej chwili do przedszkola – niech ten poprzedzi miły spacer – koniecznie z uśmiechem.
  2. Nie obiecuj dziecku nagród za pójście do przedszkola.
  3. Odprowadź dziecko do sali pod opiekę nauczycielki – nie przeciągaj nadmiernie pożegnania.
  4. W żadnym wypadku nie zabieraj dziecko gdy płacze przy rozstaniu. Jeżeli to zrobisz raz to dziecko będzie wiedziało, że łzami wymusi wszystko.
  5. W miarę możliwości postaraj się dziecku wydłużać pobyt w przedszkolu.
  6. Zapewnij dziecko, że kiedy pobawi się po obiedzie lub po podwieczorku to przyjdziesz po nie do przedszkola. Dziecko nie zna poczucia czasu, ale wie jakie posiłki są w przedszkolu.
  7. Zapytaj co robiło dziś w przedszkolu – jak minął dzień.
  8. Chwal dziecko za najmniejszy sukces oraz za pięknie wykonaną pracę plastyczną.
  9. Przypominaj, że w przedszkolu spotka miłe panie, które mu pomogą w każdej sytuacji.
  10. Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje Twoje emocje i nastroje i będzie negatywnie nastawione do nowej sytuacji w swoim życiu.

Powyższe informacje wypływają z troski o dzieci i dbanie o ich bezpieczeństwo.

Mamy nadzieję, że będą Państwu pomocne.

Do zobaczenia 1 września